60 Saniyede Motivasyon...Ne kadar güçlü, kendinden emin ve kendi ayaklarımızın üzerinde duruyor olursak olalım nihayetinde insanız.
Doğamız gereği de kabul görmeye, beğenilmeye, motive edilmeye ihtiyaç duyarız.
Aceleniz var, zamanınız kısıtlı,gün içinde yapacak çok isiniz var.
Ama kendinizi motive etmek adına harcayacak 60 saniyenizde mi yok?
İnsan olduğumuzu, doğamız gereği takdir edilmek istediğimizi vurguladık.
Pekala o gün etrafımızdaki herkes kendi isleriyle meşgulse ve bizi onaylayacak tek bir cümle duymak sansımız yoksa ne olacak?
Gün boyunca ´Beyaz atlı takdir prensinin bir şekilde bize ulaşıp takdir etmesini mi bekleyeceğiz?
Elbette bizim dışımızda kalan insanlardan takdir görmek güzel ve muhteşem bir motivasyon kaynağıdır.
Ancak dilerseniz gelin özellikle sabahları bu isi hiç kimselere bırakıp kimseleri beklemeden kendimiz yaparak güne güzel bir başlangıçla ´Merhaba´ diyelim.

* Güne Kendinize Günaydın diyerek başlayın :

Unutmayalım, biz birer bireyiz ve tartışmasız değerliyiz. Annemiz, babamız, çocuğumuz, öğrencilerimiz, çalışanlarımız, arkadaşlarımız, hiç kimse için değilse bile bu evrenin bir parçası olduğumuzdan biz değerliyiz.
O halde her sabah gözümüzü açtığımızda;
-Öncelikle kendimize günaydın diyerek günümüzün güzel geçmesini dileyelim. Kendimize ismimizle hitap ederek, örneğin ´Sevgili Ayşe günaydın bu gün bol ışıklı ve güzel bir gün olsun senin için´ dediğimizde zannederim buna kimsenin bir itirazı olmaz ve pek fazla da zamanımızı almaz.
- İnsanin kendi kendisine ismi ile seslenmesi baslarda belki biraz komik gelebilir ancak denendiğinde kendimizle iletişime geçtiğimiz ve kendimizi kabul ettiğimiz için mutlak bir fayda sağlayacaktır. Öte yandan kendimize değer verdiğimizde başkalarının ne kadar değerli olduğunu anlamamız daha kolay olacaktır.
- Bundan sonra sıra elbette diğer aile bireylerine günaydın demeye geldi ki, bunu yaparken yüzümüzde bir gülücük olmasına özen gösterelim. Yataktan kalkar kalkmaz, yüz kaslarımıza hareket verip, bunu bir gülücükle desteklersek, günün devamında, yüzünüzde bir gülümseme ile dolaşmanız daha da kolaylaşacaktır.

* Kendinizi şımartın:

-Değerli olduğumuzu kabul etikten sonra kendimizi biraz olsun şımartmayı da ihmal etmeyelim. Acaba bugün canimiz güne kahve ile mi başlamak ister, bir bardak bitki çayıyla mi, yoksa söyle bir koca bardak süt veya çikolata mı? Genellikle süt veya bitki çayları daha sağlıklıdır bu kesin ancak karar size ait konu da kendinizi şımartmak olduğundan tercihinizi siz yapacaksınız. İçeceğimizi de seçtikten sonra bu asama bitti. Satırları okuyan bir kısım arkadaşların söyle dediğini duyar gibi oluyorum ´Ne kahvesi ne sütü, ben dişlerimi fırçalayıp kendimi evden dışarı zor atıyorum´ Vakti bu kadar kısıtlı olanlara önerim evlerinde kağıt bardak bulundurmaları olacaktır. Evden çıkarken yanınıza yarim bardak kahve alıp hem yürüyüp hem de yudumlayalım. Denemeden ne kadar keyifli olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

* Aynaya bakma zamanı:

- Pamuk prensesin üvey annesi kötü ruhlu cadı bile aynaya bakıp kendisine iltifatlar yağdırıp kendisini motive ediyordu. Dikkatinizi kendinize odaklayarak aynaya bakin. Sakin kenarda devrik duran diş macunu tüpüne veya arkalarda asili duran ancak düzeltilmesi gereken havluya falan takılmayın. Sadece kendinize bakin. Kendinize iyi olan ve beğendiğiniz bir yönünüz için iltifat edin. Bugünkü iltifat sebebiniz çocuklarla iyi iletişim kurmanız veya bir önceki gün başardığınıza inandığınız güzel bir is olabilir. Konunun çok önemli olması gerekmiyor, sadece sizin beğenmiş olmanız yeterli. Kendinizi bu ufak basari ile güzel ve degerli buldugunuzu sesli olarak ifade edin.
- Bunu yaptıktan sonra hosunuza giden fiziki bir özelliginizi seçerek yine kendinize bu konuyu vurgulayin.´Saçlarin çok parlak´ veya ´Bu yeni dis macunu dislerini daha çok beyazlatti´ gibi basit bir sey olabilir. Hiç birimiz dünya güzeli veya kusursuz yakisikli degiliz. Sonuç olarak herkesin bir dönem taptigi, benzemek için ugras verdigi Marylin Monroe bile kendisini begenmedigi bir dönem geçirmis.
- Evden ayrılıp yola çiktiginizda, karsiniza çikan agaçlara, çiçeklere bakmayi, tanidiklariniza gülümseyerek günaydin demeyi de ihmal etmeyin. Çiçeklere bakmak sizi rahatlatacak, tanidiklariniza günaydin demekse hem onlarin hem sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardimci olacaktir.
- Güne güzel bir moralle baslamak öncelikle kendimize olan sorumlulugumuzdur.

Elbette gün içerisinde iyi, kötü, stresli olaylar gelip bizi bulacak ve kaçinilmaz olarak moralimizin de bozuldugu anlar yasanacaktir. Bunlarin hayatin normal cilveleri oldugunu aklimizda tutup yasadigimiz sürece kimi zaman bizi rahatsiz edebileceklerini kabuk etmek gerekir.
Önemli olan kendimizi olaylari karsilayacak denli güçlü hissetmemizdir. Güne güzel bir baslangiç yapmaksa durumu kolaylastiracaktir.
Bu arada kendimize günaydin dememiz, bir içecek ikram edip, tercih hakki tanimamiz veya ufak birkaç iltifat sözü söylememiz
acaba 60 saniyeden fazla zamanimizi almis midir ?


Almamistir diye düsünüyorum.
O zaman lütfen güne güzel bir moralle baslamak adina bu bir dakikayi kendinizden esirgemeyin.

Yazan : Patricia Muradi

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Profesyonel ekibimiz yardıma hazır;

+0544 543 PA RK