Yavaş



Daha İyi Bir Hayat İçin Yavaşlayın.
Çağımız adeta hız çağı.
Günlerin nasıl geçtiğini, yolların nasıl katedildiğini anlayamıyor insan. Cep telefonları, internet, 3g, uçakların şehirlerarası yolculuklarda yaygınlaşması, zaman kavramını altüst ediyor. İnsan da bu hızlılık içinde tam manasıyla savruluyor.

Biraz yavaşlamanın zamanı gelmedi mi?

Her şeyi yarışırcasına yaşadığımız bu dünyada, hayattaki en zevkli şeyleri bile aceleye getirmeye başladık. Uluslararası bilim guruları ise bizleri uyarıyor: Yavaşlayın!
Bu yazıyı okumaya başladıysanız, şanslı insanlar arasındasınız.
Kendinize bir yazı okuyacak kadar vakit tanıyorsunuz demek ki! Her şeyin hızla tüketildiği ve yaşandığı bir çağda yaşıyoruz. Yemeklerimizi fast-food restoranlarda yiyoruz, hızlı arabalara, deniz otobüslerine biniyoruz, mesajlaşırken kelimeleri kısaltıyoruz.
Arada durup, bu hızlı stilin, hayatımız, sağlığımız, cinselliğimiz üzerinde yarattığı sonuçları düşünen insan sayısı çok az. Son zamanlarda dünyada yeni bir akım var: Yavaşlamamızı, hayatımızı tadını alarak yaşamamızı öneren bir akım ve giderek daha fazla müdavim kazanıyor.

“Yavaşlamanın Değeri” adlı kitabında yazar Carl Honoré hayatı yavaş bir tempoda yaşamanın yararlarını şöyle açıklıyor: “Akıllıca bir tempoda yaşarsanız, hayatınız daha güzel geçecektir. Yavaşlamak, her şeyi kaplumbağa hızıyla yapmakla ilgili değil. Yavaşlamak, hayatın iyi taraflarını tadını alarak yaşamaktan ibaret”.

Aceleden, kendimizle olan bağlantımızı bile kaybediyoruz.
Her alanda bilgi bombardımanına tutulduğumuz bu dünyada, hiçbirşey yapmama lüksünü ve sanatını unutmuş bulunuyoruz. Düşüncelerimizle yalnız kalmamız artık mümkün olmuyor.

Ne Yapmalı?
Doğa bize çeşitli doğal besinler sunarken, yapayını tüketmek çok anlamsız. Yavaş yeme harekâtı bizi mutfaklarımıza geri yollamayı amaçlıyor. Yemek pişirmek, yorulmak anlamına gelmemeli, birkaç şeyi karıştırıp, sağlıklı bir yemek yaptığınızda ve hepsini bitiremediğinizde, buzlukta saklayıp ertesi gün de yiyebilirsiniz.
Yani sağlıklı beslenmek o kadar çok vakit almıyor aslında. Yemek yerken, mutlaka oturmalı, ufak ısırıklarla yemeli ve başka bir şeyle kesinlikle uğraşmamalısınız.

Ne Yapmalı?
İlk adım gevşemektir. Sabırsızlığı, belirsizliğibir tarafa bırakın ve sakin düşünün.
Fikirlerinizi bir yere depolayın, beyin fırtınalarıyla onları yerden yere savurmayın.
Derin nefes almak ve aldığınız her nefese konsantre olmak da önemli. Her nefes verişinizde, vücudunuzdan bir miktar gerginliğin atıldığını düşünün; beyninizden, boynunuzdan, omuzlarınızdan, göğüs kafesinizden, belinizden ve ayaklarınızdan…


Kaynak: İşte İnsan

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Profesyonel ekibimiz yardıma hazır;

+0544 543 PA RK